Postpop

Spotřební doba, v níž žijeme, přinesla úplně jiný vztah k věcem – předměty, kterými se obklopujeme, jsou vlastně výhradně masově produkovanými a unifikovanými výrobky s krátkodobou životností. Pořizujeme si je nejen proto, aby plnily svou praktickou funkci, ale stále víc také proto, aby zhmotnily naše představy o krásnějším životě a o našem dokonalejším já. Jsou to předměty touhy a psychického uspokojení, kolem kterých se vytváří nová magie a mytologie šířená reklamními strategiemi s podmanivou vizualitou.

Na tuto atmosféru jsem koncem 90. let začal reagovat ve své tvorbě – předměty, které jsem zobrazoval, měly často povahu „zboží“. Můj ateliér začaly plnit sochy věcí, po kterých toužíme a obhlížíme je na stránkách reklamních magazínů nebo ve výkladních skříních. Odtud vzešla inspirace pro koncept výstavy „Perfektní stíny navždy“ (Kostel Povýšení sv. Kříže, Moravský Beroun 1997). Instalace sestávala z přízračně zvětšených tub, rtěnek a obalů očních stínů rozestavěných v lodi kostela a dotýkala se kultu bezchybné krásy a mládí, kterému naše doba podléhá. Pošetilá snaha o tělesnou dokonalost se tu stavěla proti věčnosti hodnot evokovaných sakrálním prostředím.

Prvek maximálně zvětšených intimních propriet jsem zopakoval př. i v sérii „Senzi“ (Arp aftershave, Arp shave, Deep arp, Lorearp, 2003), vystavené v roce 2003 v brněnské Galerii Ars. Monumentalizované kosmetické obaly a flakóny v monotónní barevnosti, evokující věcnost, byly narušovány nečekanými amorfními tvary vystupujícími z jejich otvorů (inspirovány tvaroslovím umělce Hanse Arpa).